Hastalıkta ve Sağlıkta Yanınızdayız.

7 Gün 24 Saat : Acil Servis | Çocuk Sağlığı | Kadın Doğum
  Bilgi ve Randevu : 0216 309 5 444

10 Soruda Sünnet

1) Sünnet nedir? Faydaları nedir? 
Penisin ucunda, idrar çıkış deliğini kapatan, cilt katlantısının, kesilerek alınmasıdır.

Sünnette alınan deri, penis ucunu ve idrar deliğini kapattığından, bu derinin altında bir havasız, pislik ve salgı, biriken, bir saha oluşur. Bu düzenli temizlenmezse infeksiyon  için uygun bir zeminoluşturur, Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için taşıyıcılık olabilir. Çocuklarda, fimozis denilen sünnet derisi yapışıklığı sık olur, penis ucu daralır, İdrar çıkışını güçleşebilir. Peniste abse’lere neden olabilir. Parafimozisde ise sünnet derisi penisi boğabilir, kan akımını azaltabilir. Bu derinin çok acil sünnetle alınması yada kesilerek penisi boğulmaktan kurtarılması gerekebilir.

2) Sünnet için en doğru yaş nedir, Yenidoğan sünneti için ne diyebiliriz?
Çocuğun psikolojik gelişimi sürecinde 2 yaş -7 yaş arasının uygun olmadığı düşünülür, korku yaşatmadan, sedo-analjezi altında sünnet yapmak en uygunudur. Yenidoğanda vücudun hücre yenileme üretme ve gelişme kapasitesinin en yüksek olduğu dönemdir. Sağlıklı bebekte yapılan, yenidoğan sünneti daha hızlı bir şekilde iyileşir.

3) Sünnet nasıl yapılır? Sünneti kimler yapmalı?
Sünnet bölgesinin temizliği yapıldıktan sonra, cilt yapışıklıkları açılır, kesme hattı belirlenir. Makas ya da bistüriyle kesilir. eriyen ince ipliklerle, veya hassas koterle kanamalar kontrol edilir. Cilt yine kendisi eriyen ince ipliklerle dikilir. Sünnet ciddi bir cerrahi müdahaledir. Psikolojik yaklaşım açısından, anestezi tekniği ve riskleri açısından, cerrahi eğitimli, profesyonel kişilerce uygulanmalıdır. Basit görülen bu işleme bağlı ciddi sakatlıklar, oldukça sık rastlanır.

4) Nasıl bir anestezi verilmeli?  Hastanede yapılmasının önemi var mı?
Lokal veya genel anestezi (sedo-analjezi) altında sünnet uygulanabilir. Burada tercihi yaparken çocuğun yaşı göz önüne alınır. cerrahinin başarısı açısından genel anestezi tercih edilir. Steriliteyi koruyacak alet ve ekipman olmalıdır. Cerrahi ve anesteziye bağlı gelişebilecek komplikasyonlara karşı, acil ve etkin müdahale edilebilecek uzman ekip ve ekipmanlar bulunmalıdır.

5) Sünnet  olmayanlarda görülebilecek sağlık sorunları nelerdir?
Sünnetle alınan deri, penis ucunu örter, bu derinin altında havasız, pislik ve salgı birikebilir, düzenli temizlenmezse infeksiyon oluşumu için uygun vasat oluşturur. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için taşıyıcılık olabilir. Özellikle çocuklarda sünnet derisi yapışabilir, ucu daralabilir. İdrar çıkışını engelleyebilir. Penis abselerine neden olabilir.

6) Lazer ile sünnet için ne düşünelim?
Halk arasında “lazerle sünnet” Sünnette havya (elektrikle ısıtılmış tel’in kullanılması), lazer ile alakası olmayan bu sünnette, deri kesilir, damarlar yanar ve kanama görülmez. Fakat kanlanma ve duysal sinirler açısından hassas olan peniste, havya kullanılması kalıcı hasara yol açabilir, Ameliyathanelerde her çeşit koter, kanayan yere düşük akım ve saniye dokunmakla daha güvenle kullanılabilir.

7) İyileşme süreci kaç gündür?
Sünnet sonrası bazen ufak bir sargı konulabilir. 24-48 saat sonra bu sargı alınarak, 2-3 gün sonra sabunlu temizlik ve banyo yapabilir. Yine 2-3 gün ağrı kesici ilaç kullanılması gerekebilir. Penis ucunda hafif şişme, morarma beklenen bir durumdur ve 2 hafta içinde normal görünümüne kavuşur.

8) Aileler sünnet için hangi dönemleri tercih ediyor, tıbbi nedeni var mı?
Tıbbi olarak sünnetin bir mevsimi yok. Bu tercihte sosyal nedenler, gelenekler ve çocuğun okul hayatının etkilenmemesi için tercih edilir.

9) Sünnetin sakıncalı olduğu durumlar var mı ve hatalı sünnet düzeltilmesi olur mu?
Aciliyet yoksa, soğuk algınlığı vs. durumlarda sünnet ertelenmelidir. Sünnetin yapılmaması gereken en önemli durum hipospadias (idrar çıkış deliği doğuştan olması gereken yerde olmayışı) vakasıdır.  Bu düzeltmede, sünnet ile kesilen derinin, ameliyatta kullanılması gerekebilir. İşte bu durumda sünnet, düzeltme ameliyatı ile beraber yapılır. Hatalı sünnetin, estetik hataların bir kısmı, sünnetle düzeltilebilir.

10) Hatalı sünnet, tamir olur düzelir mi?
Ciltle ilgili, hataların bir kısmı, hatalı ve eksik sünnet düzeltilebilir. Fakat idrar kanalı, penis gövdesi, glans yaralanmalarını düzeltmek bazen mümkün olmayabilir, organ kaybına gidebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir